Park Strzelecki w Krakowie

Park Strzelecki to park miejski w Krakowie przy ulicy Lubicz 16 zajmujący 1,4 ha powierzchni.


W 1836r. bogaty kupiec Józef Louis, wybrany królem kurkowym, nabył duży ogród na przedmieściu Wesoła, w obrębie dzisiejszych ulic Rakowickiej, Topolowej, Bosackiej i Lubicz. Zamierzał on podarować ten teren Bractwu Kurkowemu.


Bractwo Kurkowe, po wznowieniu działalności w 1831r., urządziło tam strzelnicę i zbudowało pałacyk w stylu neogotyckim z basztą widokową według projektu Tadeusza Majewskiego. Strzelnicę uroczyście otwarto 15 października 1837r., a już dwa tygodnie później odbyło się pierwsze uroczyste strzelanie do drewnianego kura.


W latach 1874 - 75 pałacyk rozbudowano o reprezentacyjną salę zwaną strzelecką. Tutaj bracia kurkowi podejmowali swoich gości wśród których byli między innymi: cesarz Franciszek Józef I, jego syn arcyksiążę Rudolf, a później Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, marszałek Józef Piłsudski, marszałek Francji Ferdynand Foch oraz prezydenci Polski Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.


W 1883r. na terenie parku postawiono dwa pomniki: w 200 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem króla Jana III Sobieskiego i założyciela Bractwa Kurkowego króla Zygmunta Augusta. Oba pomniki zostały zaprojektowane przez Walerego Gadomskiego i wykonane w wapieniu przez Michała Korpala. Ten sam artysta wykonał jeszcze w 1890r. popiersie Marcina Oracewicza zdobiące fasadę pałacyku.


W 1939r. Niemcy zajęli ogród wraz z pałacykiem. Oba obiekty zostały zwrócone Bractwu Kurkowemu w 1991r.
Na terenie parku rozpoczęto pielęgnację mocno zaniedbanego drzewostanu, złożonego zwłaszcza z kasztanowców. Park zyskał nowe ogrodzenie, a w pałacyku rozpoczęto w 1993r. kompleksowy remont (ukończony w 1997r.).


Wtedy też, do odnowionego budynku przeprowadził się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa opiekujący się pamiątkami Bractwa Kurkowego, które w zbiorach muzeum miejskiego przetrwały wojnę i późniejsze lata.


W czerwcu 2007r. w parku stanął pomnik-obelisk upamiętniający 750-lecie istnienia Bractwa Kurkowego, a w lipcu 2010r. odsłonięto w parku pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, oba pomniki wykonał prof. Czesław Dźwigaj.


Źródło:
www.wikipedia.org
 

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych