Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Aktualnie oglądasz dokument z wersji 3. Najnowsza wersja dokumentu to 4. Przejdź do aktualnej wersji

Województwo: śląskie

Powiat: raciborski

Arboretum Bramy Morawskiej znajduje się kilka km od centrum Raciborza, przy trasie do Rybnika (ul. Markowicka 17, przy Rybnickiej), na terenie dawnego lasu w dzielnicy Obora. Las komunalny Obora jest położony w południowo-zachodniej części Parku Krajobrazowego “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Od 1928 r. las ten jest własnością miasta Racibórz. “Liczy 163 ha i składa się z dwóch części: około 35-hektarowego zagospodarowanego i ogrodzonego ogrodu właściwego, gdzie znajdują się kolekcje roślin, szklarnie, centra wystawiennicze, punkty sprzedaży i ośrodki dydaktyczne oraz części przyrodniczo-krajobrazowej z fragmentami naturalnej przyrody” [http://raciborz.pl/turystyka/arboretum_bramy_morawskiej.html]. Opiekę nad Arboretum sprawuje Pracownia Zachowania Bioróżnorodności Górnego Ślaska przy Ogrodzie Botanicznym - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk. Arboretum Bramy Morawskiej jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych

W Arboretum wyznaczono sześć dobrze utrzymanych ścieżek. Dwie główne ścieżki tego obszaru to ścieżka dydaktyczna i dendrologiczna, obie o długości ok. 2,5km. Spacerując ścieżką dendrologiczną możemy rozpoznawać drzewa i krzewy, rodzinnego i obcego pochodzenia. Istnieje również ścieżka rowerowa oraz ścieżka zdrowia, z licznymi urządzeniami do ćwiczeń. Położone jest tutaj również kurhanowe cmentarzysko całopalne datowane na okres od VI-IX w.n.e. Zarówno dzieci jak i dorośli cieszyć się mogą taką atrakcją jak zlokalizowane na dużej polanie mini zoo. Wstęp jest bezpłatny zarówno do mini-zoo jak i do arboretum. Warto również wspomnieć, że w sąsiedztwie arboretum znajduje się kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy OSIR-u w Raciborzu (m.in. boiska, basenu, pole do mini-golfa oraz kemping). Przebiegaja tędy: ścieżka rowerowa, ścieżka zdrowia, a zimą dostępny tor saneczkowy, skocznia narciarska i trasy biegowe.

Historia

Początkowymi właścicielami Arboretum byli Piaści, później Cystersi, którzy w XIII wieku osiedli w pobliskich Rudach Raciborskich. Po 1810r. las ponownie był własnością księcia raciborskiego Augusta Wiktora Marii von Ratibor, który w 1828r. sprzedał go za 300 tys. marek miastu Racibórz. Obecnie Obora pełni funkcję spacerowo-wypoczynkową, z której mieszkańcy Raciborza chętnie korzystają.

Przyroda

Roślinność Arboretum składa się przeważnie z roślin pospolitych na obszarze całego niżu, zawiera jednak szereg gatunków rzadkich w Polsce lub interesujących ze względów fitogeograficznych. Zwarty kompleks leśny towarzyszący niegdyś obu brzegom Odry sięgał na południu po pogórze Sudetów wschodnich po Beskid Śląski. Brzegi Odry zostały wykorzystane jako szlak migracji roślin przybywających przez Bramę Morawską z części Europy położonej bardziej na południe i południowy wschód. Gatunki te to: klon polny (Acer campestre), zamokrzyca ryżowa (Leersia oryzoides), śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), cebulica dwulistna (Scilla bifolia), cieszynianka wiosenna (Hacguetia epipactis), czosnek zielonawy (Allium oleraceum) i ziemowit jesienny (Colchicum autumnale).

Na terenie Arboretum znajduje się również kolekcja: rododendronów, lilaków, jałowców, powojników, berberysów, funkii, dereni, paproci oraz roślin wodnych i błotnych.

Ścieżka

Ścieżka dydaktyczno-dendrologiczna, rozpoznajemy na niej drzewa i krzewy rodzimego i obcego pochodzenia.
Przystanek nr.1 przy tablicy informacyjnej, na której znajduje się opis całej ścieżki.
Przystanek nr.2 w pobliżu żołnierskiej mogiły, gdzie występują dwa rodzime gatunki drzew tj. Trześnia (dzika czereśnia) oraz Grusza pospolita.
Przystanek nr.3 w pobliżu starej “szczudłowatej” czeremchy zwyczajnej.
Przystanek nr.4 w pobliżu okazałych dębów czerwonych
Przystanek nr.5 w pobliżu budki dróżnika, gdzie występuje wiąz polny.
Przystanek nr.6 przy okazałych głogach
Przystanek nr.7 przy podwójnej wierzbie kruchej i dębie szypułkowym, występuje tam również świerk i sosna zwyczajna.
Przystanek nr.8 przy czeremsze i okresowym źródełku, występują tam takie drzewa jak kasztanowiec biały i robinia akacjowa
Przystanek nr.9 przy klonie srebrzystym i buku
Przystanek nr.10 przy olbrzymiej wierzbie kruchej i brzozie
Przystanek nr.11 przy modrzewiach i sosnach
Przystanek nr.12 w pobliżu grabu zrośniętego z sosną, występują tam również drzewa takie jak dąb, lipa, grab.

Bibliografia

H. Kretek, Ulotka Arboretum Bramy Morawskiej.
Newerla Paweł, “Ziemia Raciborska”, wydawnictwo “Libra”, Racibórz 2001.
Strona internetowa http.//raciborz.pl/main/arboretum_bramy_moawskiej

Autorzy

Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
Centrum Kształcenia Ustawicznego
ul. Zamkowa 1
47-400  Racibórz
Opiekun grupy:
Michał Tężycki 
Autorzy opisu:
uczniowie klasy III k Technikum Architektury Krajobrazu mieszczącego się w Zespole Szkół Budowlanych w Raciborzu: Anna Schmitt, Sabina Morcińczyk, Basia Szulc, Magdalena Ciszowic, Patrycja Duraj, Ariel Obajtek, Agata Kurzydem, Patrycja Janik. Prace nad projektem odbywały się w ramach zajęć praktycznych w Centrum Kształcenia Praktycznego w Raciborzu.
Współpracujacy nauczyciele:
 

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych