Park Dąbrowskiego w Poznaniu (Park Wyzwolenia)

Park Jana Henryka Dąbrowskiego (dawniej Park Wyzwolenia) to teren zielony zlokalizowany w Poznaniu, pomiędzy ul. Ogrodową na północy, ul. Ratajczaka na zachodzie, tyłami ul. Półwiejskiej na wschodzie i budynkiem Starego Browaru na południu. Kompleks liczy sobie około 4 ha powierzchni.

Park powstał na dawnych terenach cmentarnych, cmentarza częściowo kalwińskiego, częściowo staroluterańskiego. W 1832 roku Gmina Braci Czeskich nabyła te tereny od Anny Mycielskiej z Kobylepola. Swego czasu rodzina Mycielskich była w posiadaniu dworku z pokaźnym ogrodem i winnicą. Jednak bracia przekształcili ten teren w cmentarz, który po rozwiązaniu gminy braterskiej, przeszedł w ręce luteranów z gminy św. Piotra.

W latach międzywojennych, od 1936, Okręgowy Komitet Ochrony Przyrody w Poznaniu, działał na rzecz utworzenia na cmentarzu rezerwatu przyrody. Sprzeciw gminy ewangelickiej spowodował wówczas niepowodzenie tych starań.

Rok 1945 spowodował całkowitą zagładę zarówno nagrobków, jak i większości starych drzew. Przetrwały nieliczne osobniki topoli, lip, kasztanowców i jesionów. Ocalała jedna empirowa kolumna nagrobna. Zrujnowany dwór Mycielskich rozebrano.

Podczas budowy Starego Browaru zmieniła się nieco topografia południowej części parku, m.in. oczka wodnego. Planowana jest jego gruntowna rewitalizacja.

Źródło

Park Dąbrowskiego w Poznaniu (www.wikipedia.org)

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2017 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych