Park im. Juliusza Słowackiego w Łodzi (daw. Park Wenecja)

Położenie: Al. Politechniki, ul. Pabianicka, Cieszyńska, Rondo Lotników Lwowskich.
 

Park jest położony w niewielkim trójkącie pomiędzy Al. Politechniki i ulicami Pabianicką i Cieszyńską, w okolicy niedaleko przepływającej rzeki Jasień, na której znajdował się młyn. Park został założony pod koniec XIX wieku przez właściciela młyna, niejakiego Reicha i zajmował nieco mniejszy obszar nic obecnie. Na terenie parku znajdowały się wówczas stawy połączone ze sobą licznymi kanałami. Stawy zasilane były wodą z Jasieni. Ze względu na swój charakter park nazwano "Wenecją". Nazwa ta przetrwała prawie do drugiej wojny światowej. W czasie okupacji nazywany był Zwergpark, obecnie nosi imię Juliusza Słowackiego. Pomimo, iż na tabliczce stojącej u wejścia do parku, u zbiegu ul. Cieszyńskiej i Al. Politechniki, jest napisane "Park Wenecja im. J. Słowackiego" w parku nie znajdziemy ani kanałów, ani stawów, ani nawet zabagnionej kałuży, jaka jeszcze w miejscu stawu znajdowała się kilka lat temu.  W przeciągu ostatnich stu lat park całkowicie mienił swój wygląd


Zanim obiekt przeszedł na własność miasta jeszcze kilkukrotnie zmieniał właścicieli, którzy za odpowiednią opłatą udostępniali go zwiedzającym. W latach 20. XX wieku wejście kosztowało 20 gorszy w dni powszednie, a 50 groszy w dni, kiedy organizowane były imprezy. W celu zachęcenia łodzian do wizyt, w parku wybudowano restaurację, salę taneczną oraz salę teatralną. Właściciele organizowali potańcówki, spektakle, występy kuglarzy, loterie, pokazy sztucznych ogni, konkursy. Wejście do parku znajdowało się od strony ul. Pabianickiej. Utrzymanie ogrodu przewyższało jednak dochody płynące ze sprzedaży biletów i ostatni właściciel planował rozparcelowanie terenu na działki budowlane. Na szczęście Magistrat uratował park od niechybnej likwidacji. W 1933 roku miasto podpisało umowę kupna parku za sumę 300 000 zł, przeszedł on na własność miasta w 1937 roku. Obiekt został zmodernizowany i oddany do użytku publicznego. Wówczas też nadano mu imię Juliusza Słowackiego.

Niedługo po wojnie zasypano część kanału i tak rozpoczął się okres stopniowego "osuszania" parku. W 1956 roku teren parku od strony zachodniej został zajęty przez wydłużoną wówczas ulicę Żeromskiego (dziś Al. Politechniki), na południu parku dołączono zaś trójkątny teren, wybudowano łączące obydwie części parku aleje, wtedy też zasypano resztę kanału i część stawu. Obecnie pamiątką po stawie jest zagłębienie w środkowej części parku.
 

W północnej częście parku przy ul. Cieszyńskiej znajduje się plac zabaw dla dzieci, stoły ping-ponga oraz boisko do koszykówki, zaś bliżej Ronda Lotników Lwowskich znajduje się skupisko stołów szachowych (miejsce dosyć popularne wśród łódzkich szachistów, cyklicznie od kilku lat odbywają się tam imprezy szachowe organizowane przez Regionalne Stowarzyszenie Szachowe Osób Niepełnosprawnych "Skorpion").
 

Z parkiem związana jest historia katolickiej świętej Faustyny Kowalskiej, która to - jak wierzą katolicy - pierwszego objawienia doznała właśnie w Parku Wenecja w lipcu 1924 roku podczas zabawy tanecznej, na którą poszła z siostrą. Miejsce objawienia otoczone jest kultem, na kasztanowcu rosnącym w północno zachodniej części parku przyczepionych jest wiele obrazków, kwiatów, tablica informacyjna, a pod drzewem palą się świeczki.
 


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych