Park im. księcia Józefa Poniatowskiego w Białymstoku

Park im. księcia Józefa Poniatowskiego w Białymstoku to park naturalistyczny z elementami modernistycznymi. Założono go w latach 1895-97 w miejscu dawnego stawu na rzece Białej. Staw ten wchodził w skład kompozycji ogrodów pałacowych o powierzchni 4,76 ha w Białymstoku.  


Położenie


Park wytyczono między ulicami: Branickiego (dawniej Bulwarowa), Elektryczną (dawniej Mieszczańska) i Mickiewicza (dawniej Puszkina). Pośrodku parku znajdował się owalny plac, od którego krzyżowo rozchodziły się aleje parkowe. Na terenie parku znajdował się pawilon restauracyjny "Raj", gdzie organizowano wystawy, koncerty i zabawy. Początkowo park otoczony był stylizowanym neobarokowym kamiennym ogrodzeniem z elementami ozdobnych krat. Znajdowały się tam trzy bramy wejściowe prowadzące do parku.


Historia


Park został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych twórców założeń ogrodowych w Polsce - Waleriana Kronenberga. W roku 1919 park otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego, a obecnie znany jest również pod nazwą Park Stary. W latach 1936-38 park został przeprojektowany wg projektu Stanisława Życińskiego Zadory. Plan przestrzenny parku był symetryczny i regularny, z główną aleją i bocznymi alejkami, zakątkami, trawnikami. Łączyły się w nim elementy naturalnego parku angielskiego i kształtowanego parku francuskiego. Wnętrze na osi południowo - północnej było otwartą przestrzenią z obsadzoną zielenią niską. Pozostałą część porastał drzewostan, pozostały po lasach miejskich.


Na początku XXI wieku plac parkowy przebudowano. W roku 2007 wyłożono nawierzchnie niektórych alejek kostką i płytami kamiennymi tworząc plac centralny parku w formie prostokąta, któremu nadano nazwę Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecnie na terenie parku znajduje się Teatr Dramatyczny im. Al. Węgierki zbudowany w roku 1933.


W centralnej części parku, na Placu im. Marszałka J. Piłsudskiego często odbywają się imprezy rekreacyjno-rozrywkowe i festyny. Zimą 2009 roku funkcjonowało tam też sztuczne lodowisko.


Źródło:
www.wikipedia.org
www.info.bialystok.pl

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych