Park im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika" w Warszawie


Województwo: mazowieckie

Powiat: Warszawa

Niewielki park im. Jana Szypowskiego znajduje się w dzielnicy Praga Południe, która położona jest we wschodniej części Warszawy. Obszar parku ograniczony jest ulicami: Grochowską, (jedną z najdłuższych ulic w tej dzielnicy), Kwatery Głównej, Osowską oraz Trembowelską i Bitwy Grochowskiej. Zarząd nad parkiem sprawuje Dzielnica Praga Południe. Na jego terenie znajdują się: "Dworek Grochowski", plac zabaw dla małych dzieci, Ośrodek Sportowy TKKF, oraz ogród jordanowski, z którego mogą korzystać nie tylko dzieci, ale również młodzież, ponieważ znajdują się tam boiska sportowe. Dojazd do Parku "Leśnika" jest bardzo dogodny, gdyż możemy dotrzeć tam autobusem, tramwajem lub samochodem. Osobiście uważamy, że warto wybrać tramwaj i wysiąść na przystanku Kwatery Głównej skąd do parku mamy dosłownie kilka kroków.

Od końca lat pięćdziesiątych do roku 1990 park miał nazwę 13 września 1944 roku, następnie Piotra Wierzbickiego a w roku 2005 na wniosek Rady Dzielnicy Praga Południe został przemianowany na Park im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika". Podpułkownik Jan Szypowski ps. Kochanowski, Tiliński, Śreniawa, Leśnik urodził się w 1889 roku, był zawodowym oficerem uzbrojenia. Brał udział w kampanii wrześniowej w rejonie Zamościa. Od maja 1940 roku był w konspiracji szefem uzbrojenia Komendy Głównej ZWZ-AK zwanej "Leśnictwo". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako organizator batalionu, poszerzył go do rozmiarów zgrupowania bojowego i dowodził nim w obronie Muranowa, a następnie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ulicy Sanguszki.18 sierpnia został ciężko ranny, ale nie opuścił pierwszej linii boju i podczas obrony PWPW ponownie został raniony. Po upadku powstania znalazł się w niewoli, następnie powrócił po wojnie do kraju. Za swoją dzielność, m.in. za rozbrojenie hitlerowskiego czołgu "Goliat" wypełnionego dynamitem, został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy i francuskim krzyżem Legii Honorowej. Umarł w 1950 roku w Warszawie.

Historia

Niewiele można powiedzieć na temat roku założenia parku, ponieważ informacje są bardzo nieliczne. Prawdopodobnie początków parku można szukać w czasach, kiedy prymas Michał Poniatowski zbudował Dworek Grochowski, czyli ok. roku 1780. Budynek dworku stoi przy ulicy Grochowskiej 64, w głębi parku. Jego dzieje są związane z legendą z czasów Powstania Listopadowego kiedy to dworek miał być siedzibą generała J. Chłopickiego. Tu miała toczyć się akcja "Warszawianki" S. Wyspiańskiego. Jednak nie znaleźliśmy na ten temat wystarczająco mocnych dowodów, pozostaje więc jedynie ciekawa legenda. Przez stulecia dworek i teren wokół niego miał kilku właścicieli. W sierpniu 1915 roku powstała tu jedna z pierwszych szkół w Warszawie, w której uczyła się i tworzyła Pola Gojawiczyńska. W 1918 roku szkołę zamieniono na sierociniec prowadzony przez Metodystów. W 1924 roku bardzo zniszczony dworek wraz z ogrodem kupiła rodzina Wierzbickich. Andrzej Wierzbicki, prezes organizacji przemysłowej Lewiatan rozpoczął jego odbudowę oraz zagospodarowanie sąsiedniego terenu z przeznaczeniem, prawdopodobnie na dzisiejszy park. Tworzenie parku ułatwiło istnienie tam ogrodu daliowego. Oprócz kwiatów prawdopodobnie rosły również drzewa, o czym do dziś świadczą wiekowe, potężne topole i sosny. Wtedy zbudowano scenę teatralną, na której, jak wynika ze wspomnień mieszkańców, odbywały się w latach sześćdziesiątych XX wieku zabawy taneczne i występy artystów estrady. Scena ta uległa jednak spaleniu, a jej fragmenty możemy oglądać w rejonie placu zabaw. Staraniem Andrzeja Wierzbickiego posadzono wiele nowych drzew i krzewów oraz wytyczono alejki.

Przyroda

Roślinność w parku jest typowa dla Mazowsza. Można odpoczywać w otoczeniu różnych gatunków drzew interesujących ze względu na ich wysokość, duży obwód pnia i wiek. Spotykamy tam drzewa iglaste np. sosny. Ale dobry obserwator może też zauważyć modrzewie. Są tam różne rodzaje drzew liściastych od potężnych topoli, dębów, lip po mniej okazałe akacje, leszczyny, olsze. Atrakcją dla dzieci jest rozłożysty kasztanowiec, pod którym na jesieni można zbierać kasztany. Patrząc na klomby kwiatowe i trawniki można wywnioskować, że ktoś cały czas dba o park. W zależności od pory roku na klombach pojawiają się różne kwiaty: latem aksamitki, na jesieni chryzantemy.

Ścieżka

Ścieżka dydaktyczna została opracowana ze względu na walory historyczne, rekreacyjne i przyrodnicze. Zwiedzanie parku proponujemy zacząć od ulicy Grochowskiej.
 

1. Idąc w stronę parku od ul. Grochowskiej podziwiamy na samym rogu duży kasztanowiec. W celu zmierzenia jego obwodu trzy dorosłe osoby muszą chwycić się za ręce.
 

2. Wchodzimy wejściem przy pomniku oraz przy tabliczce z nazwą parku. Idziemy prosto główną, brukowaną ścieżką.
 

3. Skręcamy w prawo, przechodzimy półkolistą ścieżką. Warto zatrzymać się z dziećmi na placu zabaw, który jest ogrodzony, wyposażony w nowe drabinki, zjeżdżalnie, karuzele oraz piaskownice. Kiedy dzieci będą się świetnie bawiły ich opiekunowie, mogą usiąść na ławeczkach, odpocząć i zrelaksować się w bardzo miłym otoczeniu. Zaraz koło placu znajduje się "miejsce dla młodzieży" - kilka ławeczek umieszczonych specjalnie z myślą o naszych rówieśnikach.
 

4. Przy rogu placu wchodzimy na alejkę biegnącą przez środek sosnowego lasku.
 

5. Po przejściu lasu skręcamy w prawo wchodząc na lipową alejkę. Lipy w tej alejce osiągają nawet 16 metrów wysokości. Na końcu alei rosną piękne róże. Mijając je wchodzimy na ścieżkę, która prowadzi na wprost kortu tenisowego.
 

6. Idąc dalej ścieżką skręcamy w lewo w kierunku Ogródka Jordanowskiego nr 12, gdzie dzieci na pewno będą chciały spędzić więcej czasu. Przed wejściem do ogrodu skręcamy w prawo przechodzimy koło kawiarni, w której proponujemy odpocząć.
 

7. Kawiarnia stanowi równocześnie wejście do Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Olszynka Grochowska". TKKF jest organizacją, powołaną do rozwoju kultury fizycznej, upowszechniania rekreacji ruchowej i profilaktyki zdrowotnej oraz zapobiegania patologii i nędzy społecznej w środowisku, w którym działa. Organizuje wszelkiego rodzaju imprezy o charakterze sportowo rekreacyjnym, specjalistycznym i kulturalno-rozrywkowym np. zloty, festyny, konkursy oraz inne masowe imprezy w zależności od zainteresowania członków. Ponadto organizuje naukę w zakresie podstawowych umiejętności z dziedziny sportu i rekreacji fizycznej. Klub ten posiada sekcje tenisa ziemnego dla dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat, organizuje również konkursy challenge- letnie rozgrywki oraz turnieje o puchar burmistrza dzielnicy Praga Południe.
 

8. Idąc dalej tą samą ścieżką przejdziemy koło Szkoły Muzycznej nr 3 im. Juliusza Zarębskiego- dziewiętnastowiecznego pianisty, kompozytora, wirtuoza koncertującego w wielu miastach Europy. Przypominamy, że szkoła znajduje się w Dworku Grochowskim, o którym pisałyśmy wcześniej.
 

9. Spod szkoły kierujemy się do wyjścia, przy którym możemy od wiosny do późnej jesieni podziwiać jeden z wielu barwnych klombów.
 

10. Proponujemy jeszcze nie kończyć spaceru, tylko dojść z powrotem do ul. Grochowskiej, a stamtąd do Placu Szembeka, gdzie warto zwiedzić modernistyczny kościół pod wezwaniem Najczystszego Serca NMP. Zbudowano go na planie krzyża, według projektu A. Boni. Warto wiedzieć, że podobny kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP został wzniesiony, według projektu tego samego architekta, w Sokołowie Podlaskim.

Bibliografia

Pokorski J., Siwiec A., Kształtowanie terenów zieleni, Warszawa 1985r
Mitkiewicz Krzysztof, Uchwała Nr 161/XXXVIII/2005 Rady Dzielnicy Praga Południe m. ST. Warszawy z dnia 12 kwietnia 2005 roku w sprawie wniesienia inicjatywy uchwałodawczej do Rady m. st. Warszawy dotyczące nadania nazwy parkowi, Sekretariat Rady Dzielnicy Praga Południe;
Portal Urzędu m. st. Warszawy dla Dzielnicy Praga Południe, http://www.pragapld.waw.pl/praga_poludnie/zabytki, czerwiec 2006r
Gocławek - Wikipedia, wolna encyklopedia, http://pl.wikipedia.org, czerwiec 2006r
Portal Muzeum Powstania Warszawskiego, http://www.1944.pl, lipiec 2006r
Portale internetowe dotyczące kościołów Wikipedia, http://www.drihiczyn.opoka.org.pl; http://fotografika.i-csa.com/sokołów; http://pl.wikipedia.org/wiki/parafia, wrzesień 2006r.

Uwagi

Silne strony parku:w parku znajdują się boiska sportowe, korty, dwa place zabaw dla dzieci, kawiarnia, ławki, na których można odpocząć, a przede wszystkim piękna roślinność. Park jest zagospodarowany,istnieje możliwość czynnego wypoczynku panują w nim cisza i spokój.

Słabe strony parku: brak pomników przyrody brak w pobliżu parkingu strzeżonego jest mało znany, trudno było znaleźć o nim informację, nawet pod jego poprzednimi imionami; przeprowadzona wśród okolicznych mieszkańców ankieta pozwoliła stwierdzić, że aż 95% zapytanych nie wie, który park nosi imię Szypowskiego "Leśnika".

Dnia 20 września 2006 roku odbyła się oficjalna uroczystość nadania parkowi imienia płk. Jana Szypowskiego "Leśnika". Wśród przybyłych gości były dzieci patrona Krystyna i Mirosław, przedstawiciel kurii, członek zgrupowania Leśnik, żołnierze, harcerze i delegacje z pobliskich szkół ze sztandarami. Podczas uroczystości został odczytany list Wojewody Mazowieckiego oraz Kazimierza Marcinkiewicza. Wzruszającym momentem było odsłonięcie przez córkę Jana Szypowskiego pamiątkowego głazu-"pomnika" oraz odebranie przez syna orderu Virtuti Militari przyznanego "Leśnikowi". Na zakończenie uroczystości pomnik został poświęcony, a delegacje złożyły pod nim wieńce.

Autorzy

Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
LXXII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego
ul. Grochowska 364/348
03-838 Warszawa
e-mail: sekretariat@jasinski.edu.pl
Opiekun grupy:
Małgorzata Pedrycz Justyna Czernecka
Autorzy opisu:
uczennice klasy IIG Iwona Kowalska, Marta Kozakiewicz, Karolina Szydłowska Anna Sadurek
Współpracujacy nauczyciele:
Podziękowania:
Szczególne podziękowania składamy nauczycielom naszej szkoły, pani Renacie Skoczylas i pani Joannie Staniszewskiej za pomoc przy korekcie i opracowaniu notatki o szkole.
Naszym kolegom, Rafałowi Gochnie i Danielowi Jezierskiemu z klasy IIIe, za wykonanie zdjęć parku oraz Dworku Grochowskiego.
Podziękowania dla pani M. Filipiak z Wydziału Kultury i Infrastruktury w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe za cenne materiały (mapka parku) i informacje dotyczące zagospodarowania i historii parku oraz dla pracowników Szkoły Muzycznej nr. 3 za udzieloną pomoc, zainteresowanie i bardzo ciepłe przyjęcie nas jako uczniów.

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych