Arboretum w Karnieszewicach

Arboretum w Karnieszewicach znajduje się 15 km na północny wschód od Koszalina, na terenie lasów Leśnictwa Kamionka, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Karnieszewice, w gminie Sianów. Arboretum rozciąga się na powierzchni 4,79 ha.


Arboretum powstało najprawdopodobniej w 1881 r. dla upamiętnienia zjazdu Pomorskiego Towarzystwa Leśnego. Głównym zadaniem ogrodu było badanie aklimatyzacji daglezji zielonej, sprowadzonej w 1827 roku z lasów Ameryki Północnej.


W początkach XX wieku do karnieszewickiego arboretum sprowadzono szereg gatunków drzew i krzewów pochodzenia obcego.


Główną osią arboretum jest aleja daglezjowa, przecięta prostopadle w części południowej rowem opadającym tarasami w stronę wody. Po obu stronach głównej drogi rosną w skupiskach inne gatunki drzew liściastych i iglastych. Drzewa ozdobne posadzono pojedynczo.


Do najciekawszych okazów należą: buk zwyczajny (forma purpurowa, odmiana strzępolistna i zwisająca), dąb dachówkowaty, dąb błotny, dąb burgundzki, jesion pensylwański, kasztan jadalny, klon pensylwański, orzesznik pięciolistkowy, tulipanowiec amerykański, wiąz polny (odmiana pstrolistna), choina kanadyjska, cyprysik nutkajski, daglezja zielona, jodła kaukaska, kokornak wielkolistny, karagana syberyjska, karagana podolska, wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew pomorski i inne.


W okresie powojennym arboretum przez wiele lat było zaniedbane. Nie interesowały się nim ośrodki badawcze. Dopiero lata 60. przyniosły pozytywne zmiany. Dość późno, bo dopiero w latach 80. pewne zainteresowanie tym terenem wykazał PTTK z Koszalina, organizując np. rajdy piesze do arboretum oraz powodując zamieszczenie informacji o nim w kwartalniku "Jantarowe Szlaki", wychodzącym od 1957r. w Gdańsku, a zajmującym się głównie turystyką, historią i krajoznawstwem na Pomorzu.
Arboretum jest prawie zupełnie nie znane, wymaga lepszego oznakowania przy drogach dojazdowych.


Arboretum jest obiektem zamkniętym. Możliwość zwiedzania istnieje po telefonicznym zgłoszeniu w nadleśnictwie.
         


Źródło:
www.wikipedia.org
www.drzewapolski.pl
www.szczecinek.lasy.gov.pl

Mapa: Arboretum w Karnieszewicach

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 54.2566613200018
Długość geograficzna: 16.3505830770009

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych