Arboretum w Wojsławicach

Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km. na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko - Niemczańskich. Administracyjnie należą do gminy Niemcza, powiatu dzierżoniowskiego, województwa dolnośląskiego.


Od 1988r. ogród dendrologiczny w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Arboretum znane jest z bogatego zbioru rododendronów i rzadkich drzew iglastych.


70 hektarowe arboretum położone jest na wysokości 250-275 m n.p.m., na stokach Wzgórz Dębowych, ok. 2 km na wschód od Niemczy.
Kolekcja ogrodu obejmuje ok. 1500 gatunków roślin drzewiastych, 470 gatunków różaneczników a także inne krzewy i wrzosowate.


Historia ogrodu sięga roku 1880 kiedy Fritz von Oheimb, śląski ziemianin, znawca roślin, został właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach. Jego częścią był zaniedbany park dworski założony w 1825r. przez R. Freiherra. Nowy właściciel rozpoczął przebudowę parku i gromadził nowe gatunki roślin.  Jego ulubionymi roślinami były różaneczniki, które stały się specjalizacją jego hodowli na początku XX wieku.


W 1920r. odnotowano na terenie ogrodu ok. 300 odmian różaneczników. Oheimb zmarł w 1928r. i został pochowany na terenie ogrodu, a jego dzieło kontynuował syn, Arno von Oheimb.


Po wojnie i przymusowej wyprowadzce rodziny Oheimbów park kilkakrotnie zmieniał właścicieli i popadał w ruinę.
Sytuacja zaczęła się poprawiać od roku 1977, kiedy obiekt uzyskał status arboretum. W 1983r. został wpisany do rejestru zabytków kultury a od 1988r. stał się filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1990r. zwiększono powierzchnię parku o 5 ha a w 2000 – o kolejne 60 ha. Ogród odrestaurowano i zasadzono wiele nowych roślin.


Placówka spełnia funkcje badawcze i edukacyjne, dlatego wszystkie okazy roślin są szczegółowo udokumentowane.


Arboretum specjalizuje się w roślinach wrzosowatych, szczególnie różanecznikach, których posiada ok. 470 gatunków i odmian.


Arboretum jest czynne dla zwiedzających od maja do września. Szczególnie atrakcyjne jest w okresie kwitnienia azalii (maj – czerwiec). Wstęp do najstarszej, najciekawszej części jest płatny. Nieopodal znajduje się miejsce, w którym można urządzić piknik. Kilkaset metrów od ogrodu zlokalizowany jest duży parking.


Źródło:
www.biol.uni.wroc.pl
www.wikipedia.org

Mapa: Arboretum w Wojsławicach

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 50.7112759071532
Długość geograficzna: 16.8575763702393

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych