Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał 23 lutego 1965 roku na Sławinie. Areał zajmuje 21,25 ha. Ogród położony jest w dolinie rzeki Czechówki i obejmuje jej fragment oraz przylegające od strony zachodniej zbocze i część płaskowyżu. Różnice wysokości między najniżej i najwyżej położonymi punktami wynoszą około 40 m.
Idea utworzenia Ogrodu Botanicznego pojawiła się już w pierwszym roku istnienia Uniwersytetu. W 1945 roku prof. Józef Motyka organizując Zakład Botaniki oraz prof. Adam Paszewski utworzyli komisję, która miała się zająć realizacją projektu jego utworzenia na terenie majątku Sławinek (…).
23 lutego 1965 roku decyzją Senatu UMCS, po raz kolejny zostaje utworzona w ramach Katedry Systematyki Roślin jednostka organizacyjna pod nazwą Ogród Botaniczny i tę datę uznaje się za początek istnienia Ogrodu (…) [www.garden.umcs.lublin.pl]. Całą historię powstania Ogrodu można przeczytać na oficjalnej stronie lubelskiego Botanika.
Zbiory roślinne wykorzystywane są do celów dydaktycznych i edukacyjnych oraz naukowo-badawczych realizowanych przez pracowników i studentów uczelni lubelskich.
Na terenie Ogrodu przeważają gleby płowe pochodzenia lessowego; na zboczach występują gleby brunatne erodowane, a w obniżeniu gleby aluwialne.
Działy roślinne
1. Arboretum
2. Alpinarium
3. Rośliny cebulowe
4. Rośliny ozdobne
5. Rośliny użytkowe
6. Rośliny wodne
7. Szklarnie
8. Flora Polski
9. Dział systematyki roślin
10. Rośliny Azji
11. Rośliny płd. i płd.-wsch. Europy
12. Kolekcje roślinne
13. Rozarium
14. Dział reprodukcji i ochrony roślin
Źródło
Oficjalna strona Ogrodu www.garden.umcs.lublin.pl
www.polskaniezwykla.pl
www.wikipedia.org
Ładowanie danych ...