Park Perła w dzielnicy przy Gimnazjum nr 27 w Szczecinie


Województwo: zachodniopomorskie

Powiat: Szczecin

 

Na osiedlu Świerczewo w Szczecinie przy ul. Mikołajczyka znajduje się mały park zwany „Perłą dzielnicy”. Na niewielkim skrawku ziemi o wymiarach 50 x 70 m znajdują się piękne zadbane drzewa: kasztanowce, lipa, modrzewie, sosna czarna, klony czy okazała jodła. Granice parku wyznacza naturalny żywopłot i uliczka dojazdowa do boiska i sam budynek szkolny. Właścicielem i opiekunem parku jest Gimnazjum nr 27. Niezależnie od pory dnia park udostępniony jest dla wszystkich chętnych pragnących odwiedzić go.

Z miasta do parku można dojechać tramwajem linii nr 8 lub autobusem linii nr 67 (przystanek końcowy) i należy wysiąść na przystanku przy ul. Ku Słońcu / ul. Karola Miarki. Następnie idziemy około 300 m wzdłuż ul. Ku Słońcu w kierunku centrum miasta dochodząc do początku osiedlowej ul. Mjr. Sucharskiego., która zaczyna się tuż za pierwszym wieżowcem Ulicą tą dojdziemy do ul. Mikołajczyka. Na osiedlu znajdują się liczne bloki mieszkalne dwu i czteropiętrowe. Po przejściu kilku metrów w oddali, zobaczymy budynek Gimnazjum nr 27. Od przystanku tramwajowego i autobusowego pieszy spacer trwa średnio około 5 minut.

Historia

Powstanie budynku szkolnego jako Szkoły Podstawowej nr 72 wiąże się nierozłącznie z powstaniem parku przy ul. Mikołajczyka 20 (dawniej ul. Lampego). Pierwsi uczniowie rozpoczęli tu naukę w dniu 3 wrześniu 1963 roku. Początkowo przed szkołą znajdował się zwykły plac. To nauczyciele i uczniowie zadbali o nasadzenia drzew. W kronikach szkolnych można odnaleźć informację, iż uczniowie z Koła Miłośników Róż zadbali o ukwiecenie placu zanim posadzili drzewa. Pierwsze drzewo w parku posadzono w 1965 r. Pozostałe (obecnie najstarsze) drzewa zostały posadzone miedzy 1965 a 1966 r.

Niektórzy mieszkańcy osiedla wspominają, iż mniejsze drzewa pochodzą od księży Salezjanów (ul. Ku Słońcu) ze Szczecina. W chwili sadzenia wszystkie drzewa miały po kilka lat.

Między okazałą jodłą, wierzbą i kasztanowcem na trawniku znajduje się oryginalna kotwica, której obecność potwierdzają zdjęcia z roku 1978 r.; w kronikach szkolnych nie ma wzmianki z jakiego statku pochodzi, informacje o jej pochodzeniu przekazały dawne panie dyrektor Szkoły Podstawowej. Otóż kotwica pochodzi ze statku SS Szczecin i została uroczyście przekazana Szkole Podstawowej nr 72 w dniu 26 kwietnia 1977 roku. Stary statek został złomowany.

Po parku możemy jedynie spacerować, nie ma tu ławeczek. Trawniki od chodnika betonowego oddziela metalowy ażurowy płot wysokości ok. 0,5 m.

Od 1963 r. do 2007 r. budynek i park należał do Szkoły Podstawowej nr 72. Z dniem 1 września 2007 nastąpiła zmiana właścicieli. Zlikwidowano Szkołę Podstawową nr 72 a w budynku przy ul. Mikołajczyka 20 mieści się obecnie Gimnazjum nr 27. To właśnie gimnazjaliści we wrześniu 2007 r. zareagowali na konkurs ogłoszony przez gazetę Moje Miasto Szczecin pt. „Perła dzielnicy” zgłaszając piękny park znajdujący się przy szkole. Do konkursu mieszkańcy zgłosili w sumie cztery miejsca zapomniane ale zasługujące na wyróżnienie. W wyniku głosowania mieszkańców z dzielnic Gumieńce i Świerczewo, park należący do Gimnazjum nr 27 wygrał i zdobył tytuł „Perła w dzielnicy”.

Przyroda

Park ma kształt zbliżony do prostokąta. Z trzech narożników do wejścia szkoły biegną trzy chodniki. Na trzech trawnikach rosną drzewa: 3 kasztanowce, lipa drobnolistna, dwa klony, jodła (wys. 11 m), liczne jaśminowce, sosna czarna, trzy młode modrzewie, a całość zamyka żywopłot.

Jeden z kasztanowców, niestety, został zaatakowany przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Jesienią 2007 r. uczniowie rozpoczęli akcję ratowania drzew stosując najprostszą i najskuteczniejszą metodę, czyli zbieranie liści opadłych z drzew. Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie pomógł utylizować liście.

Ścieżka

1. Trasę spaceru rozpoczynamy od wejścia na teren parku od ul. Mikołajczyka. Wystarczy pokonać kilkustopniowe schody, które znajdują się jakby w zielonym „tunelu”. Z miejsca przy schodach widoczny jest cały park, który na pewno zachwyci urodą swą. Po prawej stronie zauważymy klomb z kwiatami, a w nim odnaleźć można kilka róż. Obecnie nasadzeniami kwiatów zajmują się uczniowie z Koła Biologicznego.

2. Dalej idziemy wzdłuż budynku szkoły w kierunku jodły. Warto zastosować matematykę i ołówek i zmierzyć jej wysokość. Obok jodły znajduje się kotwica, świadcząca, iż znajdujemy się w mieście związanym z morzem. W odległości paru metrów rośnie kasztanowiec. Jesienią podczas słonecznego dnia na liściach zauważyć można larwy szrotówka kasztanowcowiaczka. Tuż przy ścianie szkoły widoczne są dwa modrzewie i wierzba. Część parku z jodłą i modrzewiami nawet zimą jest zielona.

3. W dalszej części spaceru idziemy chodnikiem w kierunku narożnika parku. Po drodze po lewej stronie znajduje się kasztanowiec a po prawej stronie klon. Po przejściu ok. 5 m zatrzymujemy się przy jaśminowcach, które są dość mocno przystrzyżone. Z narożnika parku ogarniemy okiem cały teren „Perły w dzielnicy”. Warto mieć lornetkę by zaobserwować przylatujące tu: wróble, sikorki, sroki.

4. Po zejściu z chodnika wchodzimy na drogę dojazdową do boiska i parkingu przy szkole. Choć rzadko przejeżdżają tu samochody, należy zachować ostrożność. Idąc w kierunku ul. Mikołajczyka po prawej stronie mijamy dwa kasztanowce. Drzewa mają po tyle samo lat.

5. Z ul. Mikołajczyka ponownie wchodzimy po schodach na teren parku. Po lewej stronie mijamy sosnę czarną (wys. 1,2 m), malutkie modrzewie oraz piękną okazałą lipę drobnolistną, a po prawej stronie mijamy klon.
I znów jesteśmy przy klombie z kwiatami. Spacer kończymy w miejscu wejścia na teren parku.

Bibliografia



  • Arleta Nalewajko, Do ostatniego liścia [w:] Kurier Szczeciński, 10.10.2007

  • Joanna Maszkiewicz, Oto nasze perły [w:] Moje Miasto Szczecin, 27.09.2007

  • Joanna Maszkiewicz, Perła w dzielnicy [w:] Moje Miasto Szczecin, 20.09.2007

  • Joanna Maszkiewicz, Ratujemy kasztanowce [w:] Moje Miasto Szczecin, 11.10.2007

  • Joanna Maszkiewicz, Wróble i sroki [w:] Moje Miasto Szczecin, 11.10.2007

  • Joanna Maszkiewicz, Wygrał piękny park [w:] Moje Miasto Szczecin, 4.10.2007

  • (ek), Europejskie Dni Ptaków. Wielkie liczenie [w:] Kurier Szczeciński, 11.10.2007

  • Archiwalne Kroniki Szkoły Podstawowej nr 72 w Szczecinie obecnie znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 51 w Szczecinie


Uwagi


Od pierwszych dni nauki w nowym budynku uczniowie z Gimnazjum nr 27 są zachwyceni pięknie zadbanym parkiem przy szkole. Podczas drogi do szkoły uczniowie przechodzą obok dorodnych okazów drzew: cisy, kasztanowce, klony, wierzby, lipy drobnolistne. Osiedle Świerczewo wyróżnia się walorami przyrodniczymi. W pobliżu szkoły znajdują się liczne skwery, zieleńce. Fakt ten sprawia, iż zajęcia z edukacji ekologicznej odbywają się bardzo często w terenie.

Podczas zapoznawania się z okolicą Gimnazjum nr 27 młodzież odkryła w pobliżu ul. Mikołajczyka skwery i park. A zatem warto odwiedzić „Perłę w dzielnicy”, by poznać kolejne urocze miejsca wypoczynku znajdujące się w zacisznym miejscu choć blisko centrum miasta.

Podczas realizacji projektu pomogły uczniom absolwentki Gimnazjum nr 27, które obecnie są studentkami Akademii Rolniczej w Szczecinie: Magdalena Szczepaniec jest studentką Architektury Krajobrazu , a Marta Ratowicz Ochrony Środowiska.

W dniu 8 lutego 2008 roku uczniowie zorganizowali spotkanie z emerytowanymi paniami dyrektor Szkoły Podstawowej nr 72 przy ul. Mikołajczyka 20: Barbarą Steykowską (zatrudniona od 1963 r.) i Ireną Wiązek (od 1968 r.). Podzieliły się one cennymi wspomnieniami:
- inicjatorem sadzenia pierwszych drzew, kwiatów w parku przy szkole był nauczyciel biologii Józef Naparzewski. Właściwie to park zaczął istnieć dzięki jego pracy.
- w latach siedemdziesiątych przed świętami Bożego Narodzenia ktoś ściął czubek jedynej jodły w parku. Poszukiwania sprawcy okazały się bezskuteczne. Wszyscy martwili się, że drzewo uschnie, jednak przetrwało do dziś i ma około 11 metrów wysokości.
- liczne modrzewie posadzono w latach 90. XX w.

Autorzy

Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
Gimnazjum nr 27 w Szczecinie
ul. Mikołajczyka 20
71-075 Szczecin
Opiekun grupy:
Halina Szczepaniec  

Autorzy opisu:
uczniowie kl. Ic, IIc i IIIc (realizujący autorski program edukacji ekologicznej opracowany przez H. Szczepaniec) oraz członkowie szkolnego koła LOP oraz Klubu Młodego Ornitologa: Piotr Chachlica, Alex Gabor, Kinga Miszuk, Łukasz Uroda, Małgorzata Biernacka, Monika Lewandowska, Joel Paul.


Podziękowania:
Serdecznie dziękujmy:
- Paniom Dyrektorkom Szkoły Podstawowej nr 72: Barbarze Steykowskiej i Irenie Wiązek za czas poświęcony uczniom z Gimnazjum nr 27 w celu zapoznania z historią szkoły i parku,
- Pani Magdalenie Szczepaniec – studentce Architektury Krajobrazu Akademii Rolniczej w Szczecinie za pomoc przy oznaczaniu drzew, doradztwo merytoryczne i udostępnienie zdjęć,
- Pani Marcie Ratowicz studentce Ochrony Środowiska Akademii Rolniczej za pomoc przy rozpoznawaniu drzew.
- Panu Sławomirowi Kiszkurno – przewodniczącemu RM LOP za pomoc merytoryczną
- Panu Jerzemu Miszuk za udostępnienie dokumentacji fotograficznej,
- Pani Pauli Wiażewicz za przeprowadzenie zajęć plastyczno-projektowych.
- Pani Agnieszce Kozioł wychowawczyni kl.1c za doradztwo merytoryczne i opiekę nad uczniami z kl. Ic,
- Pani Katarzynie Piątkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 51 za udostępnienie kronik Szkoły Podstawowej nr 72,
- dziennikarzom za pomoc za zorganizowanie konkursu „Perła w dzielnicy”: Natalia Geldner i Joanna Maszkiewicz – Moje Miasto Szczecin.

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych