Pałac Hotel Wieniawa w Rekowie Górnym

Polska ma piękną historię, w którą pałac w Rekowie dumnie się wpisuje. Już w XIV wieku pojawiły się zapiski z których wynika, iż Rekowo było posiadłością rycerską. Dumnym dziedzicem tej kaszubskiej miejscowości położonej na skraju Puszczy Darżlubskiej był rycerz Ścibor z Krostkowa. Jego pałac znajdował się na niewielkim wzniesieniu, zwanym w późniejszym czasie Mogiłą. Nazwa ta pojawiła się po zburzeniu pałacu, w miejsce którego powstał cmentarz dla zamożnych mieszkańców okolicy oraz rodziny właściciela.

Kolejnym właścicielem majątku rekowskiego oraz pałacu, tym razem wybudowanego w centrum wsi został w 1871 roku Hagen z Sobowidza. Dzięki zmysłowi estetycznemu nowego właściciela powstał piękny, kameralny eklektyczny pałac posiadający wiele elementów z architektury włoskiej. To właśnie ten pałac stał się jednym z reprezentacyjnych obiektów Ziemi Puckiej tego okresu. Kolejnym właścicielem stał się Paul Mahncke. W tym samym czasie, podobnie jak w wielu innych majątkach na Pomorzu, została wybudowana gorzelnia oraz kuźnia, która służy dziś mieszkańcom Rekowa Górnego jako kapliczka pw. Św. Huberta. Rodzina Mahncke pięknie rozbudowywała posiadłość, dbając jednocześnie o mieszkańców wsi.

Po zakończeniu II wojny światowej i opuszczenia majątku przez jego ostatniego prawowitego właściciela z rodu Muhncke pałac, podobnie jak wiele podobnych obiektów, został zniszczony. Pałac przez długi czas stał i niszczał jako obiekt nie posiadający właściciela. W późniejszym okresie majątek został przekształcony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. W latach 60 tych powstał na jego terenie Warzywniczy Zakład Doświadczalny, a w pałacu mieściły się biura, świetlica, biblioteka oraz kawiarenka, a nawet mieszkania.

Dopiero w 1994 roku wrócił w prywatne ręce.


Obecnie, pięknie odrestaurowany, pod opieką konserwatora zabytków pałac jest perełką architektoniczną Ziemi Puckiej, a park w którym znajduje się liczny starodrzew jest wspaniałym miejscem nie tylko na wypoczynek, ale również wspaniałej zabawy.

 

Więcej informacji na temat historii Pałacu Hotelu***Wieniawa w programie dokumentalnym "Kaszuby dotąd nieznane" - oglądaj.


Hotel***Wieniawa
Pałac w Rekowie Górnym
ul. Lipowa 24
84-100 Rekowo Górne

www.hotelwieniawa.com

Mapa: Pałac Hotel Wieniawa w Rekowie Górnym

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 54.6438533703552
Długość geograficzna: 18.3388423919678

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych