Park podworski w Jureczkowej

Wojewóztwo: podkarpacki

Powiat: bieszczadzki

Jureczkowa – wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne, leży u źródeł rzeki Wiar. Jej tereny wchodzą w obszar  Parku Krajobrazowego Gór Słonnych utworzonego w 1992 roku.

Historia

Brak informacji o początkach wsi. Można przypuszczać, że wchodziła w skład dóbr Rybotyckich, Od 1764 r. wieś należała do Czekanowskich, a później Wisłockich. Ostatnimi właścicielami majątku byli Korwinowie. W 1921 r. Jureczkowa liczyła 136 domów i 796 mieszkańców. Stojąca tu cerkiew grekokatolicka p.w. Soboru NMP z 1897 r., opuszczona po wysiedleniach, spłonęła w 1951 r. W 1978 r. przeniesiono do Jureczkowej, w jej miejsce, opuszczoną cerkiew z Nowosielec Kozickich, którą zaadoptowano na kościół rzymskokatolicki.

Park

Park podworski w Jureczkowej to ogród położony na stoku wzniesienia w uroczysku "Dworze" rozplanowany na rzucie zbliżonym do prostokąta. W XIX i XX wieku był własnością Korwinów, a wcześniej Nowosieleckich.  Z dawnego układu przestrzennego zachowała się droga dojazdowa z mostkiem na rzece Wiar oraz platforma ziemna z pozostałościami wałów i bastionów ziemnych. W części południowej parku pozostały groble, zarośnięte stawy oraz kanał wodny. Siec dróg wewnętrznych uległa całkowitemu zatarciu.

W parku rośnie wiele starych drzew, które osiągają wymiary pomnikowe. Są to: lipy, dęby, topole, buki, daglezje, modrzewie, cisy, leszczyny tureckie, sosny wejmutki.

Duże rozmiary osiągają tutaj również licznie występujące: dęby szypułkowe, modrzewie europejskie, klon zwyczajny, klon jawor, jodły, świerki, a z gatunków obcych: zachowany szpaler z żywotnika zachodniego, w pobliżu spalonego dworu żywotnik olbrzymi (220 cm) oraz dławisz okrągłolistny pnący się po konarach w miejscach zacienionych.

W parku odnotowano występowanie około 120 gatunków roślin; wśród nich znajduję się  m.in .: żywiec gruczołowaty, złoć żółta, miodunka ćma, śledziennica skrętolistna, ziarnopłon wiosenny, szczyr trwały, turzyca orzęsiona, bluszczyk kurdybanek, trybu/a lśniąca, dąbrówka rozłogowa, konwalijka dwulistna, łuskiewnik różowy, gwiazdnica wielkokwiatowa, kokoryczka wielokwiatowa, kokorycz pełna, gajowiec żółty, bodziszek cuchnący, lepiężnik biały, podbiał pospolity i inne.

W tym objęte :

- ochroną ścisłą - np. buławnik wielkokwiatowy, bluszcz pospolity, śnieżyczka przebiśnieg, cebulica dwulistna, 

- ochroną częściową - pierwiosnek wyniosły, marzanka wonna, kopytnik zwyczajny.

Z ptaków, możemy zobaczyć bądź usłyszeć takie gatunki jak – kowalik, muchołówka białoszyja, modraszka, bogatka, pleszka, szpak, puszczyk, dzięcioł, kos, rudzik, zięba, gąsiorek, orlik krzykliwy, cierniówka, strumieniówka. W nocy króluje puszczyk i sowa uszata.

Ścieżka dendrologiczno-edukacyjna

W 2002 roku wydano przewodnik  "Ścieżka dendrologiczno-edukacyjna "Drzewa parku podworskiego w Jureczkowej",  która umożliwia zapoznanię się z walorami parku w Jureczkowej. Trasa ścieżki w parku wynosi około 1 km i została podzielona na 8 etapów.  W ich  trakcie, zapoznajemy się z gatunkami drzew i roślin  występującymi w parku oraz ptakami zamieszkującymi zarośla.

Bibliografia



  • Ścieżka dendrologiczno-edukacyjna "Drzewa parku podworskiego w Jureczkowej". Przewodnik terenowy, Przemyśl 2002,  (Wyd. Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu)

  • Jerzy Piórecki, Ogrody i parki dworskie Województwa Podkarpackiego, Rzeszów 2008

  • Stanisław Orłowski, Jureczkowa, http://www.bieszczadynoclegi.pl/miejscowoci-j/415-jureczkowa.html, stan na XII 2010

  • Drzewa parku podworskiego w Jureczkowej, http://www.parkiprz.itl.pl/jureczkowa.php, stan na XII 2010

  • Drzewa Parku Podworskiego w Jureczkowej. Parki i ogrody podworskie, http://www.historycy.org/index.php?showtopic=74242&mode=threaded&pid=815108, stan na XII 2010


Autor

Autorem pierwotnej wersji opisu Parku podworskiego w Jureczkowej jest: Joanna Wilgucka

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych