Park przypałacowy w Gościszowie

Gościszów– wieś w Polsce, na Śląsku, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Nowogrodziec.

Park położony jest we wschodniej części wsi. Północną częścią przylega do szosy prowadzącej z Lubania przez Gościszów do Bolesławca, za szosą występują pola uprawne, które rozciągają się również od południa. Południowo zachodni narożnik przylega do cmentarza. Zachodnia część natomiast przylega do posesji prywatnych, częściowo zabudowanych i sadu (byłych ogrodów zamku). Park zajmuje  łącznie 3,28 ha.

W parku przypałacowym w Gościszowie znajduje się pałac, z którego obecnie zachowały się jedynie ruiny. W latach 1848 – 1856 przebudowano zamek nadając mu styl neoklasyczny. Wraz z przebudową zamku założono w części północnej ogród w stylu angielskim, do którego zakupiono około 1850 r. we Francji kilkanaście późnobarokowych rzeźb.

Pod koniec XIXw. parkowy drzewostan został wzbogacony nasadzeniami drzew iglastych, głównie sosną wejmutką, daglezją zieloną, modrzewiem europejskim, świerkiem pospolitym.

Do roku 1945 park był pod stałą opieką właścicieli. Utrzymywano alejki spacerowe, częściowo wykaszano polany widokowe, pielęgnowano drzewostan. Od 1945r. tj. od wyjazdu właścicieli w parku nie wykonywano żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. W połowie lat 70. na terenie parku wybudowano boiska sportowe i świetlicę o drewnianej konstrukcji wraz z zapleczem socjalnym. W 1993 r. na polecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, budowla została rozebrana – pozostały jedynie fundamenty i teren wymagający rekultywacji. W latach 80. trzy drzewa uznano za pomniki przyrody, oznaczając je w sposób trwały tabliczkami.
 

Źródło:
    
http://www.mapapolski.com.pl
http://nowogrodziec.pl

Mapa: Park przypałacowy w Gościszowie

Współrzędne goegraficzne:
Szerokość geograficzna: 51.1632414308276
Długość geograficzna: 15.4735565185547

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | PITy 2020 | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych