Park w Komierowie

Komierowo leży 7 km na południowy-wschód od Sępólna Krajeńskiego.

Powierzchnia parku w Komierowie wynosi 15 ha. Obiekt powstał najprawdopodobniej na początku XIX w.

Park został wkomponowany w miejscowy krajobraz oparty na naturalnych elementach otoczenia.  Na terenie parku znajdują się okazy wielu gatunków drzew liściastych (jesion wyniosły, jesionoklon, klon zwyczajny, klon jawor, topola biała, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, graby, buki, wierzby, lipy, leszczyny, kasztanowce) i iglastych (w tym ozdobnych). Liczne są również gatunki krzewów, między innymi trzmielina pospolita. W parku znajdziemy aleję grabową oraz liczne pomniki przyrody: 8 dębów (niektóre mają do 6 metrów w obwodzie), 2 lipy drobnolistne i cis pospolity.

W jego południowej części znajdują się dwa stawy rozdzielone groblą,  grodzisko otoczone częściowo murem z 1919 r. oraz ruiny kaplicy grobowej z 1863 r. zniszczonej w 1939 r.

Na terenie parku znajduje się pałac z XIX w., przebudowany w okresie międzywojennym w stylu neobarokowo-klasycystycznym. Pałac jest murowany z cegły i tynkowany. Piętrowa budowla na planie prostokąta zdobiona ryzalitami posiada dach mansardowy. Środkowy ryzalit akcentują dwie pary kolumn z jońskimi głowicami dźwigającymi trójkątny tympanon. Pierzeję zachodnią urozmaica taras wsparty na dwóch arkadach. We wnętrzu podziwiać można m.in. wspaniałą klatkę schodową i piec flamandzki o wysokości 185 cm. Po bokach elewacji frontowej znajdują się dwie oficyny flankujące otwarty dziedziniec z podjazdem z 1919 r. [www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl] .

Bibliografia

Kaja R., Przewodnik po zespołach pałacowych i dworskich, Bydgoszcz, 2002
www.zabytki.pl
www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl/

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych