Zamek i park w Kliczkowie

Kliczków to polska wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Osiecznica. Miejscowość leży na pograniczu Górnych Łużyc i Dolnego Śląska, w dolinie Kwisy pośród Borów Dolnośląskich, 14 km na północny zachód od Bolesławca.

Zamek i park w Kliczkowie, położone są na szczycie skarpy rzecznej. Cały kompleks powstał w końcu XIV w. W XIX wieku dokonano gruntownej przebudowy i rozbudowy obiektu.

Najstarszą część zamku stanowi renesansowy dwór. Renesansowy dwór stanowi najstarszą część zamku. W północnej części parku, na wielkiej polanie znajduje się staw zasilany spływającą ze zmeliorowanych łąk wodą. Jednymi z późniejszych godnych uwagi elementów parku były, niezachowany do dziś grobowiec-mauzoleum wykonany z marmuru oraz szczątkowo zachowany cmentarz koński z kamiennymi nagrobkami koni. Dziś w Zamku mieści się Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowe.

Historia

Cały kompleks powstał w końcu XIV wieku, zgrupowany wokół dwóch nieregularnych, wewnętrznych dziedzińców. W końcu XIX wieku dokonano gruntownej rozbudowy i przebudowy całego założenia w duchu neorenesansu i nawiązywania do stylistyki ówczesnych zamków francuskich. Stworzono w ten sposób jego dzisiejszy kształt, wyróżniający go wyraźnie wśród wielu podobnych założeń na Dolnym Śląsku. [www.osiecznica.ug.gov.pl].

Zabytkowy park w Kliczkowie obejmuje obszar ok. 70 ha. Część przyzamkowa założenia parkowego zajmuje powierzchnię ok. 12 ha i jest składową całego parku.

Łączy się on w naturalny sposób z otaczającymi lasami, do których prowadzą aleje i dukty widokowe. Park zaprojektował w roku 1881 Eduard Pezold, znany projektant, autor kilkudziesięciu założeń parkowych.

W 2010 roku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne, które podzielono na kwartały. Trzy pierwsze obejmujące okres od stycznia do września pozwoliły na wykonanie następujących prac:
- umocnienie drogi dojazdowej (głównej alei parkowej)
- przebudowę trawników z umocnieneim nawierzchni
- założenie lokalnego systemu nawadniającego park

Opracowany też został stały program pielęgnacji parku, który ma na celu utrzymanie jego wartości krajobrazowej.

Czwarty etap prac przewiduje dalsze prace związane z umocnieniami alejek parkowych oraz pozostałej część trawników. Ostatni etap pozwoli też na zakończenie prac majacych na celu uporządkowanie stawu znajdującego się w parku oraz budowę  szachulcowego budynku gospodarczego.[www.fundacja-pcb.org].

Bibliografia


 

Galeria

  Jeszcze nie dodano załączników. Możesz dodać załączniki po zalogowaniu się.

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych