Dębołęka to wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Brzeźnio, 10 km od Sieradza, przy szosie do Wrocławia.
Powstanie zespołu parkowo-dworsko-folwarcznego w Dębołęce zachowanego w obecnym kształcie należy wiązać z rodziną Białeckich. Założenie powstało w II połowie XIX wieku. W skład zespołu wchodzą: dwór, spichrz, stajnia z wozownią, stodoła, obora, kuźnia, budynek gospodarczy, brama, oraz park.
Najstarszym obiektem założenia jest dwór pochodzący z trzeciego ćwierćwiecza XIX wieku, później rozbudowany i częściowo przebudowany. Zapewne z tego okresu pochodzi również niewielki park, szczególnie jego centralna część.
W 1884 roku wzniesiona została obora. Następne obiekty gospodarcze powstały w latach dwudziestych XX wieku. Stodoła pochodzi z 1916 roku. Budowę tych wszystkich obiektów finansował Michał Białecki.
Z tego okresu pochodzi zapewne budynek kuźni jak i mór ogradzający podwórze wraz z bramą wjazdową. W latach trzydziestych XX wieku pobudowano czworak. Szacuje się, iż z tego okresu pochodzi również aleja jesionowa i lipowa w południowej części parku. Około 1904-1906 roku dwór rozbudowano.
Rozbudowę dworu zakończono najprawdopodobniej w 1906 roku, o czym świadczy data umieszczona w blendzie okulusa w szczycie facjaty frontowej. W okresie międzywojennym dobra zespołu Dębołęka przeszły w ręce zięcia Białeckiego Kazimierza Zembrzuskiego herbu Doliwa.
Po II wojnie światowej majątek został upaństwowiony i utworzono tutaj PGR specjalizujący się w hodowli zarodowej bydła. Ośrodek mieści się tu do dziś, jednak już jako spółka.
Źródło
Ładowanie danych ...