Park Miejski "Baba" w Trzemesznie


Województwo: wielkopolskie

Powiat: gnieźnieński

Gmina Trzemeszno położona jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie gnieźnieńskim. Park znajduję się w południowej części miasta Trzemeszno, przy drodze prowadzącej do miasta Witkowo. Charakterystycznym punktem Trzemeszna jest zabytkowa bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, która mieści się na placu Kosmowskiego. W pobliżu znajduje się również Alumnat oraz Zespół Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego.

By znaleźć się w parku, ruszamy z placu, idziemy na południe ulicą Mickiewicza. Po drodze mamy okazję podziwiać zabytkowy zespół dawnego szpitala św. Łazarza, w którego pobliżu znajduje się miejski plac zabaw dla dzieci. Na skrzyżowaniu dróg idziemy prosto, czyli ulicą Orchowską. Po prawej stronie możemy podziwiać zabytkową wieżę ciśnień trzemeszeńskiego wodociągu. Na rozwidleniu wybieramy drogę w prawo, prowadzącą do Witkowa, przy której znajduje się główne wejście do parku, a także parking. W parku wytyczonych jest kilkanaście ścieżek, po których można poruszać się za równo pieszo jak i rowerami. Jedna z nich prowadzi przez lasek sosnowy do Jeziora Świąteckiego. Omawiany obszar odgrodzony jest od strony parkingu i głównej drogi do Witkowa, przy której znajduje się główna brama. Ogrodzenie niestety jest w nienajlepszym stanie. Zarząd nad parkiem sprawuje rada gminy Trzemeszno, która jest również jego właścicielem. Powierzchnia parku wynosi: 2,6895 ha. Na mapach geodezyjnych park figuruje jako: zieleń leśno-parkowa.

Historia

“Trzemeszno należy do najstarszych osad w Wielkopolsce. Najdawniejsze ślady życia ludzkiego na terenie miasta i okolic pochodzą z okresu neolitu. Nazwa Trzemeszno wywodzi się od kwiatu czeremchy, której dawna postać fonetyczna brzmiała trzemcha. W X-XI wieku nad jeziorem trzemeszeńskim istniał gród obronny. Prace archeologiczne prowadzone na terenie miasta i okolic potwierdzają znaczącą rolę trzemeszeńskiego grodu w początkowym okresie państwowości polskiej. (…) W połowie XVII wieku, w wyniku najazdu szwedzkiego nastąpił upadek gospodarczy miasta. Podźwignięcie się z tego upadku wiązało się z wszechstronnym mecenatem opata trzemeszeńskiego klasztoru Michała Kościeszy Kosmowskiego, oraz z rozwojem sukiennictwa. Dzięki staraniom opata Kosmowskiego rozbudowano miasto i bazylikę, powstały nowe osady, młyny, szkoły, instytucje i fundacje charytatywne. (…)

Park został założony na początku XX wieku, przed rozpoczęciem II wojny światowej, w której mieszkańcy Trzemeszna i okolic dzielnie walczyli w obronie miasta. W latach okupacji miasto włączono do III Rzeszy. Niemcy uciekając z Trzemeszna spalili bazylikę i budynek gimnazjum” [http://www.trzemeszno.com/index.php?menu=historia]. Nieznana jest dokładna historia powstania parku, jak również jego poprzednich właścicieli. Obecnie należy do gminy Trzemeszno.

Park od zawsze był miejscem rekreacji, odpoczynku, rodzinnych spacerów, spotkań oraz licznych zabaw organizowanych przez urząd miasta. Znajdowała się tam także strzelnica. Również dzisiaj z okazji Dni Trzemeszna obchodzonych w maju i we wrześniu odbywają się imprezy towarzyskie. Grupy trzemeszeńskiej młodzieży spotykają się tutaj, aby doskonalić swoje umiejętności jazdy akrobatycznej na rowerach BMX. Park wykorzystywany jest także przez nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przeprowadzają w nim swoje zajęcia. Na miejskim stadionie położonym w sąsiedztwie parku, organizowane są imprezy sportowe, między innymi biegi przełajowe, których uczestnicy pokonują trasę biegnącą przez park. Bardzo pomocne jest tu pagórkowate ukształtowaniu terenu parku.

Przyroda

Na terenie parku nie ma żadnego pomnika przyrody, choć jest wiele bardzo starych i pięknych drzew. Do drzew rosnących na terenie parku zaliczyć należy sosnę zwyczajną i jodłę pospolitą, dąb omszony i burgundzki, lipę szerokolistną i drobnolistną, klon zwyczajny, brzozę omszoną, topolę czarną i osikę, jesion wyniosły, leszczynę pospolitą, grab zwyczajny, kasztanowiec zwyczajny, wiąz szypułkowy, głóg jednoszyjkowy. Ponadto występują takie krzewy jak dziki bez koralowy oraz dzika róża. Na korze topoli znaleźliśmy porosty takie jak: świetlinka pospolita, odrost opolny i kolisty, otwornicę gorzką.

Ścieżka

1. Przedstawiona ścieżka dydaktyczna ma za zadanie ukazanie piękna przyrody polskiej – tej, z którą, na co dzień obcujemy. Cóż bowiem może nas bardziej zachwycić niż wspaniałe, rodzime drzewa? Przechadzając się ścieżką w parku “Baba”, spróbujemy na nowo dostrzec piękno pospolitych, polskich drzew.

2. Naszą wędrówkę po parku rozpocznijmy od wejścia na jego teren przez starą, zniszczoną bramę, która pomimo swego niezadowalającego wyglądu nadaje temu miejscu charakter tajemniczości, a jednocześnie ukazuje nam wiek parku…

3. Po przekroczeniu bramy (1), oczom naszym ukazuje się obszerny plac otoczony rzędem ławek. Zatrzymajmy się w tym miejscu na moment, aby podziwiać bogate skupisko drzew. Widzimy tutaj lipy, okazałe dęby, nieco rzadsze robinie, a wprawny obserwator dostrzeże świerki.

4. Udajemy się dalej, na zachód, mijając po drodze wejście na trzemeszeński stadion oraz utworzone przez samą naturę rampy dla tutejszych rowerzystów. Rozglądając się wokół zobaczymy brzozy, buki, graby oraz wyniosłe klony, które okrywają teren baldachimem pięciopalczastych liści (2).

5. Podążając ścieżką dalej na zachód i skręcając nieco na południe, mijamy dróżkę prowadzącą nad jezioro i docieramy do jednego z najciekawszych pod względem dendrologicznym miejsc w parku. Znajduje się tutaj niesamowite skupisko kasztanowców (3). Gdzieniegdzie dostrzec można duże lipy oraz klony.

6. Opuściwszy stanowisko “kasztanowcowe” udajemy się ścieżką na południowy-wschód. Ilość drzew w tym miejscu nieco się zmniejsza, a dominującą rośliną jest tutaj głóg (4), doskonale uzupełniony przez klony i lipy. Miejsce to, zdaje się być jednym z najprzyjemniejszych w parku. Idealnie nadaje się na piknik.

7. Schodząc bardzo stromymi “schodami”, docieramy do stanowiska obfitego w porosty, znajdujące się na korze topoli, (5). Można doliczyć się tu ponad pięciu ich gatunków na jednym drzewie, co stanowi parkowy rekord! Występują tutaj świetlinka pospolita, odrost opolny i kolisty oraz otwornica gorzka.

8. Od stanowiska “porostowego” blisko już do tak zwanego “Grzybka”, czyli betonowego placu, gdzie odbywają się zwykle występy i zabawy organizowane w parku. Będąc tutaj kierujemy się na północ, dzięki czemu kończymy naszą wędrówkę. Mijając okazałe jesiony (6) wychodzimy bramą główną.

Bibliografia

Łuczak Czesława, Dzieje Trzemeszna, Poznań 2002.

Lipnicki Ludwik, Wójciak Hanna, Porosty klucz – atlas do oznaczania najpospolitszych gatunków, Warszawa 1995

Cervenka Martin, Ferakova Kiera, Chaber Milan, Świat roślin skał i minerałów, Warszawa 1988.

Internetowa strona miasta Trzemeszno www.trzemeszno.com

Internetowa strona Zespołu Szkół Gimnazuj i Liceum im. M. Kosmowskiego w Trzemesznie http://www.zsgimlotrzemeszno.webd.pl/

Informacje z Urzędu Miasta i Gminy Trzemeszno

Uwagi

Informacje dodatkowe Przy parku znajduje się parking, niestety jest on tak samo jak park bardzo zaniedbany. Brak na nim wydzielonych miejsc parkingowych, nie jest również strzeżony. Na omawianym terenie, znajduje się znaczna liczba ławek, które co roku są odnawiane. Jednak ta ilość nie zadowala wszystkich mieszkańców. Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że na 29 ankietowanych, 7 osób na pytanie: “Co chcieliby zmienić w wyglądzie parku”, odpowiedziało, że zwiększyliby ilość ławek. W centrum znajduje się “Grzybek”, czyli wybetonowany plac w kształcie koła, który wykorzystywany jest jako parkiet podczas zabaw. Nie ma żadnych budynków, brakuje kawiarni, klubu i innych miejsc, które uprzyjemniłyby pobyt. Mocne strony: bogactwo dendrologiczne, dzięki położeniu na obrzeżach miasta, jest to miejsce ciche i spokojne, dobre miejsce do obcowania z przyrodą, przejażdżek rowerowych, spacerów i spotkań rodzinnych. Słabe strony to m.in. zdewastowane parking, schody oraz ogrodzenie. Park jest bardzo zaniedbany, zanieczyszczony, zaśmiecony, brak mu opieki nad florą, jest miejscem gromadzenia się “niebezpiecznych ludzi”. Naszym zdaniem, park mógłby być miejscem dużo bardziej przyjemnym i ciekawym, gdyby został doprowadzony do porządku i otoczony opieką właściciela. Obecny jego stan jest bardzo niezadowalający. Sądzimy, że uporanie się z problemem czystości, bezpieczeństwa, oświetlenia oraz flory wystarczyłoby aby to miejsce znów przypominało lata swojej świetności.

Autorzy

Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
Zespoł Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie.
ul. Kosmowskiego 5
62-240 Trzemeszno
e-mail: zs.lo.trzem@probit.net
Opiekun grupy:

Sławomira Sobkowiak 


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych