Park na Rondzie w Krynkach


Województwo: podlaskie

Powiat: sokólski

Gmina Krynki to gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim. Siedziba gminy to Krynki. Według danych z 30 czerwca 2004 roku, gminę zamieszkiwało 3528 osób. W Krynkach już od początku XVI wieku zaczęli osiedlać się Żydzi. Otrzymali oni w 1639 przywilej na założenie synagogi, cmentarza i mykwy, a także na rozwijanie handlu, budowę oberż i produkcję alkoholu. W 1789 w mieście mieszkało już około 700 Żydów; miejscowa gmina żydowska była większa niż białostocka i należała do najliczniejszych w tej części kraju. W drugiej połowie XVIII wieku administratorem ekonomii grodzieńskiej został słynny reformator, podskarbi Antoni Tyzenhauz. Dzięki niemu przebudowano miasto nadając mu oryginalny układ przestrzenny z sześciobocznym rynkiem oraz dwunastoma ulicami promieniście zeń wybiegającymi:
. Legionowa
. Rynkowa
. Cerkiewna
. 3-go Maja
. Wojska Polskiego
. Garbarska
. Grochowa
. Kościelna
. Sokólska
. Piłsudskiego
. 11-go Listopada
. Bema

Układ ten zachował się do dziś i jest to jedyny taki rynek w Polsce. Drugim takim rondem jest rondo w Paryżu. Powierzchnia parku wynosi 0,7709 ha czyli 7709 m2 i znajduje się na Placu Jagiellońskim. Niewątpliwym jego atutem jest nieskażone środowisko naturalne. Park znajduje się w rejonie "Zielonych Płuc Polski". Park w Krynkach charakteryzuje się nie tylko walorami przyrodniczymi, ale także możliwością wypoczynku. Powierzchnia parku jest poprzecinana licznymi alejkami wzdłuż których są ulokowane ławki. Atrakcyjność naszego parku podkreśla bardzo dobre oświetlenie.

Historia

W roku 1966 została podjęta decyzja przez Gromadzką Radę Narodową Gminy Krynki by na dotychczas wybrukowanym terenie wewnątrz placu, na którym wcześniej znajdowały się żydowskie budynki i sklepy, przekształcić w park zielony.

Nawieziono ziemi, rozplanowano i wyrównano a następnie posadzono wiele różnorodnych drzew, zaś w późniejszym okresie (w latach 70. i 80. XX wieku) wokół zieleńca posadzono żywopłot. Na terenie parku znajdowała się muszla koncertowa tzw. Pergola. Jej powstanie datuje się jednak wcześniej niż stworzenie terenu zielonego. Organizowano na niej różnego rodzaju imprezy gminne np. pochody trzeciomajowe. Przy "muszli" jest umieszczony maszt, na którym zawieszano flagę państwową.

Chodniki i alejki w początkowym okresie były żwirowane z ogranicznikami po jednej i drugiej stronie, by w latach dziewięćdziesiątych ułożyć na nich płyty chodnikowe.

Pomysłodawcą i projektantem parku zielonego wewnątrz ronda był przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Krynkach Pan Anatol Ganacki. Wykonawcą była Pani Tamara Kirejczyk, a kontynuatorką Pani Wiera Borkowska. W najbliższym czasie mają zostać zrealizowane projekty utworzenia fontanny w centrum parku.

Przyroda

Na początku w momencie tworzenia parku zostały posadzone:
. Topola osika (Populus nigra)
. Świerk pospolity (Picea abies)
. Żywotnik wschodni (Thuja orientalis)
. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

W późniejszym czasie (lata 70. i 80.) dosadzano wiele innych gatunków m.in. :
. Tawuła (Spiraea)
. Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)
. Modrzew polski (Larix polonica)
. Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)
. Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
. Dąb bezszypułkowy (Quercus sessilis)
. Dąb czerwony (Quercus rubra)
. Klon polny (Acer campestre)
. Olsza czarna (Alnus glutinosa)
. Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa)
. Paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare)
. Jałowiec pospolity (Juniperus communis)
. Klon srebrzysty (Acer saccharinum)
. Cis pospolity (Taxus baccata)
. Sosna czarna (Pinus nigra)
. Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)

Na terenie placu zielonego znajdują się też drzewa owocowe:
. Śliwa ałycza ( Prunus cerasifera)
. Jabłoń dzika, płonka (Malus silvestris)
. Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

Na terenie parku znajduje się różnorodna roślinność od traw poczynając, a na wspaniałych dorodnych drzewach kończąc, które w swych konarach pozwalają zadomowić się wielu gatunkom ptaków takich jak:
. Wrona (Corvus corone)
. Wróbel domowy (Passer domesticus)
. Sikorka bogatka (Parus major)
. Jaskółka dymówka (Hirundo rustica)
. Dzięcioł duży (Dendrocopos major)
. Gołąb miejski (Columba livia)
. Dudek (Upupa epops)

Jak również ssaków np.:
. Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)
. Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis)
. Jeż europejski (Erinaceus europaeus)
. Mysz polna (Apodemus agrarius)
. Mysz zaroślowa (Apodemus sylvaticus)

Ścieżka

Ścieżka dydaktyczna została zaprojektowana w oparciu o walory przyrodnicze i historyczne. Wyznaczono poszczególne jej etapy, nawiązując do istniejących już alejek wewnętrznych. Początkiem ścieżki jest tablica informacyjna, na której znajdują się aktualne wiadomości z naszej Gminy, nasz herb, jak również rozkład ulic.

1. Początek naszej wyprawy rozpoczynamy od wejścia na teren parku alejką od ulicy Kościelnej znajdującej się w południowo-zachodniej części parku. Tam znajduje się wyżej wymieniona tablica. Powstała ona w latach 90. Na niej możemy odczytać aktualności z Gminy. Herb Krynek przedstawia złotego gryfa stojącego na tylnych łapach, tarcza herbu jest koloru błękitnego. Herb został nadany Krynkom przez Zygmunta Starego w roku 1509.

2. Następnie wchodzimy na biegnącą na zachód alejkę, wzdłuż której rosną dorodne świerki. Widzimy tu wiele gatunków drzew iglastych. Szczególnie interesujące są: sosna czarna, daglezja, jodła kalifornijska, modrzew europejski, żywotnik zachodni, a wśród liściastych klon srebrzysty.

3. W niewielkiej odległości od zachodniej alejki przy ulicy Piłsudskiego obejrzeć możemy budynek dawnej synagogi żydowskiej. Świątynia posiada ozdobny fryz i gzymsy. Podczas II wojny światowej została spalona, odbudowana w 1955 roku, adaptowana została na kino, które mieści się tam do dzisiaj.

4. Chodnikiem wokół parku poruszamy się w kierunku północno-wschodnim wchodząc na alejkę, przy której rosną kasztanowce (Aesculus hippocastanum). Ten gatunek drzewa z rodziny kasztanowcowatych pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, jednak udomowienie sprawiło, że w całej Europie spotyka się sztuczne nasadzenia, w tym także w Polsce. Zawarte w niedojrzałych owocach (kasztanach) glikozydy służą do produkcji środków pobudzających krążenie krwi oraz wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Zapobiegają również skurczom i stanom zapalnym. Stosuje się je również do produkcji środków wykrztuśnych (w Imperium Osmańskim leczono nim astmę oskrzelową i kaszel u koni - stąd łacińska nazwa gatunku hippocastanum co oznacza "koński kasztan").

5. Tą samą alejką wchodzimy na Pergolę (muszlę). Częściowo zacieniony teren, bardzo ładnie zagospodarowany (szpalery żywopłotów i rabaty kwiatów ozdobnych), cisza oraz świeże powietrze nadają temu miejscu niepowtarzalny charakter. Przed muszlą jest umiejscowiony maszt, z którego obecnie nie korzystamy. Przy maszcie planowane jest wybudowanie fontanny, która będzie stanowić ciekawą atrakcję turystyczną.

6. Alejką wychodzącą na południe udajemy się w stronę ogródka, na którym są posadzone piękne kwiaty. Ogródek jest w bardzo dobrym stanie. Rośnie tu wiele gatunków róż i innych kwiatów ozdobnych takich jak: bratki, stokrotki, konwalie itp.

7. Naszą ścieżkę kończymy przy tablicy umocowanej na rzeźbie wykonanej z drewna. Została tutaj postawiona w czerwcu roku 2006. w celu zamieszczenia najważniejszych informacji o Nadleśnictwie Gminy Krynki, jak i o naszej miejscowości.

Bibliografia

. Oficjalny Serwis Internetowy Gminy Mszana : http://www.mszana.ug.gov.pl/p_krynki.php?PHPSESSID=589e53d1083d3f258216caeaa649ce35
. Serwis informacyjny http://www.sokolka-powiat.pl/gm_krynki.html
. Strona p. Jolanty Gudalewskiej z 2002 roku http://www.gudjola2.republika.pl/
. "Gospoda pod Modrzewiem"- http://www.krynka.pl/gospoda/
. Biuletyn Informacji Publicznej- Urząd Gminy Krynki http://epodlasie.wipb.pl/biptest/ug_krynki/bip/
. Strona o Krynkach http://www.naszekrynki.prv.pl/
. Atlas roślin naczyniowych http://www.atlas-roslin.pl/
. Drzewa i krzewy ozdobne http://www.pinus.net.pl/
. Informacje z Urzędu Gminy

Uwagi

Infrastruktura: W parku jest wiele ławek i miejsc wydzielonych do odpoczynku, brak jest ogrodzenia. Obok parku przy ulicy Wojska Polskiego umieszczona jest "Gospoda pod Modrzewiem", która uprzyjemnia pobyt turystów w centrum Krynek. Brak obiektów sportowych.

Mocne strony parku: przepiękne położenie, zadbana roślinność, duży nacisk kładziony jest na czystość w parku- przy każdej ławce jest umieszczony kosz na śmieci, doskonałe warunki do odpoczynku, bogata fauna i flora.

Doskonałe oświetlenie wewnątrz parku.

Słabe strony parku: przy parku brakuje miejsc parkingowych.

Autorzy

Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
Gimnazjum w Krynkach
ul. Aleja Szkolna 10
16-120 Krynki
e-mail: gimsek_krynki@op.pl
Opiekun grupy:
Joanna Chrzanowska 
Autorzy opisu:
Park podworski w Krynkach - uczennice klasy II a gimnazjum w Krynkach: Marta Konował, Agata Snarska i Marta Szczawińska.
Park przy Rondzie w Krynkach - uczennice klasy III gimnazjum w Krynkach : Justyna Żywluk, Monika Olizarowicz, Małgorzata Siemienkiewicz.
Współpracujacy nauczyciele:
Podziękowania:
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę:
. Pani Cecylii Bach - Szczawińskiej za udostępnienie materiałów historycznych,
. Pana Karola Nosewicza za okazaną pomoc.


Wyszukiwarka

Wyszukiwarka


Kontakt

(to jest kontakt w sprawie tej strony internetowej, a nie kontakt do zarządcy parku) 

Nazwa organizacji
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Adres organizacji
90-602 Łódź, ul. Zielona 27
Telefon do organizacji
42 632 8118
Adres www organizacji
www.zrodla.org

 
 


Newsletter

wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje o naszych działaniach

Wyślij



© 2010 Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" | Dzień Pustej Klasy | zielone szkoły | oszczędzajmy wodę | edukacja globalna | Kalendarz świąt ekologicznych