Położenie: ul. Piękna, Rejtana, Felsztyńskiego, Al. Politechniki
Od strony Alei Politechniki - to niepozornie wyglądający pas zieleni, jednak gdy miniemy przejście w niskim murze otaczającym park, okazuje się, że znaleźliśmy się w miejscu niezwykłym. Park sprawia wrażenie mrocznego i przygnębiającego, gęste korony drzew i oplatający pnie i konary bluszcz, tworzą nieprzepuszczające światła sklepienie. Do niedawna pomiędzy drzewami porozrzucane były fragmenty starych płyt nagrobnych.
Historia
Jeszcze na początku lat osiemdziesiątych XX w. był to cmentarz ewangelicko-augsburski, którego pamiątką jest brama usytuowana pośrodku północnej ściany parku, domek ogrodnika cmentarnego oraz niewielki fragment ocalałego cmentarza od strony zachodniej. Cmentarz istniał tam od końca XIX wieku do lat 50. XX w. W 1983 roku cmentarz został zlikwidowany, szczątki pochowanych tam osób zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz przy ul. Sopockiej, przeniesiono tam również najcenniejsze nagrobki. Aż do początku 2005 roku, pośród drzew zobaczyć można było jeszcze fragmenty płyt nagrobnych i ich elementów konstrukcyjnych. W 2002 roku powstały plany przebudowy i uporządkowania parku. W Dzienniku Łódzkim z dnia 10 czerwca 2002 r. pisano "Na miejscu dawnego cmentarza ewangelicko-augsburskiego powstanie park. Rosnące dziko zarośla zastąpi boisko, górka saneczkowa, plac zabaw i stół do ping-ponga. Cały teren zostanie oświetlony. Według planów wydziału ochrony środowiska łódzkiego magistratu, teren zostanie podzielony na dwie części: typowo parkową i 'przyrodniczą'. Pozostałości nagrobków zostaną usunięte - zostanie dla nich stworzone lapidarium."
Ze względu na cięcia budżetowe w kolejnych latach rozpoczęcie prac przesuwano. Wiosną 2004 roku ogłoszono przetarg na modernizację parku, prace zostały podjęte we wrześniu, a planowany termin zakończenia to wrzesień 2005 r. kiedy to dosadzone zostaną drzewa i krzewy. W ramach modernizacji parku powstały (lub niedługo powstaną) nowe alejki wysypane żwirem, odnowiona zostanie główna wybetonowana aleja parku, odnowione zostaną: plac zabaw, boisko. W środku parku, w pobliżu dawnej bramy głównej cmentarza usytuowane zostało lapidarium, w którym zgromadzone zostały fragmenty nagrobków odnalezionych w trakcie porządkowania terenu, na kilku znajdują się zdjęcia zmarłych, na innych widnieją czytelne napisy. Z powodu braku środków nie zostanie odnowiony neogotycki dom ogrodnika (obiekt jest wpisany do rejestru zabytków), ani brama.
W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, boisko, górka saneczkowa.
Przyroda
W parku rosną klony, wiązy, jesiony, lipy, dęby, brzozy, jednak na szczególną uwagę zasługuje oplatający drzewa i pokrywający ziemię bluszcz pospolity. Decyzją Rady Miejskiej z 27 października 2004 r. dwadzieścia pięć kwitnących okazów bluszczu uznanych zostało za pomnik przyrody.
* Nazwa parku. W oficjalnych dokumentach Urzędu Miasta park ten występuje bez nazwy (przykład: "Park bez nazwy ograniczony ulicami: al. Politechniki, Felsztyńskiego, Rejtana, Piękna", uchwała Nr XXXVIII/699/04 Rady Miejskiej w Łodzi z 27 października 2004 r.). Na stronach internetowych UMŁ opisany jest, być może na skutek pomyłki, jako "Park przy ul. Skrzywana", w innych miejscach pojawia się pod nazwą "Park Skrzywana", jednak jest to określenie mylące, gdyż koniec ulicy Skrzywana oddalony jest od parku o co najmniej kilkadziesiąt metrów.
Na internetowej mapie Łodzi (www.mapa.lodz.pl) jako "Park przy ul. Skrzywana" oznaczony został niewielki teren zielony rozciągający się pomiędzy ul. Skrzywana 9 a ul. Wólczańską (naprzeciwko siedziby policji).
Być może mylna nazwa wywodzi się stąd, że dawna ulica Staro Wólczańska (obecnie Skrzywana) przed wybudowaniem Al. Politechniki sięgała do terenów byłego cmentarza zwanego "Cmentarzem przy Wiznera" (ulica Wiznera - obecnie Felsztyńskiego).
My przyjęliśmy na potrzeby naszego projektu nazwę "Park przy Pięknej", bo po pierwsze przy Pięknej nie ma żadnego innego terenu zielonego, który mógłby wprowadzać zamieszanie, po drugie jest Piękna łatwiejsza do zapamiętania i wymówienia niż Felsztyńskiego, a ponadto ta nazwa wydaje nam się najładniejsza.
Być może w przyszłości zorganizujemy konkurs na nazwę parku i wystąpimy z wnioskiem o nadanie wybranej nazwy do Rady Miasta.
Wiecej informacji w wątku poświęcomym temu miejscu na Forum GW.
Zobacz też opis parku w Wikipedii.
Ładowanie danych ...