Województwo: mazowieckie
Powiat: radomski
Stary Ogród w Radomiu położony jest w dolinie rzeki Mlecznej, pomiędzy ulicami Nowospacerową, Mireckiego i Wernera.
Historia
Stary Ogród to pierwszy publiczny park miejski w Radomiu. Powstał w 1820 roku w ramach porządkowania miasta, na terenach należących swego czasu do nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Ducha. Zwany był wówczas Ogrodem Spacerowym.
Park był zaprojektowany na podstawie wzorów angielskich, z alejami promienistym w układzie barokowym, z licznymi ścieżkami oraz akcentami widokowymi. Park został podzielony na dwie części. Jedną z nich stanowił sad. Pozyskany dochód z sadu miał być przeznaczony na utrzymanie parku.
W latach 1885 i 1899 w ogrodzie odbywały się wystawy rolno-przemysłowe. W międzywojniu mieścił się tutaj tor kolarski. Przed II wojną światową w parku odbywały się liczne koncerty, zabawy i uroczystości. Podczas wojny i w czasach powojennych park został zdewastowany. Później obiekt odbudowano. Na części dawnego założenia parkowego wybudowano węzeł komunikacyjny u skrzyżowaniu ulicy Mireckiego i ulicy Mikołaja Reja, a sam park wydłużono w kierunku północnym. Powstał zupełnie nowy układ alejek, nie mający już nic wspólnego z dawnym Starym Ogrodem.
Nazwę Starego Ogrodu zyskał po powstaniu w połowie XIX w. Nowego Ogrodu, obecnego Parku Kościuszki.
W parku znajdują się: pomnik ks. Romana Kotlarza i dąb Jana Pawła II.
Przyroda
Pierwotnie dominowały tu jesiony, klony lipy. Dziś wśród drzew przeważają topole, klony, wiązy, jesiony, kasztanowce i robinie. Wśród krzewów dominują jaśminowiec, śnieguliczka i bez czarny.
Oczko wodne w parku Stary Ogród - W 2004 roku w miejscu niewielkiego zagłębienia (cieszącego się popularnością zimą wśród amatorów jazdy na sankach i nartach) pozostałego po wspomnianym torze kolarskim, powstał staw. Oczko wodne miało być miłym miejscem odpoczynku i rekreacji, jednak po kilku miesiącach od zakończenia inwestycji okazało się, że stan czystości wody pozostawia wiele do życzenia. Obecnie staw jest nadal zanieczyszczony.
Teren parku objęty został ochroną konserwatorską w 1983 r. nr rej. 211/A/83
Autorzy
Na podstawie źródeł: wikipedia.org.pl i www.radom.pl
Ładowanie danych ...