Województwo: śląskie
Powiat: grodzki Katowice
Park znajduje się w odległości około 8 km od centrum Katowic, w dzielnicy Ligota. Obiekt umiejscowiony jest na lekkim wzniesieniu w południowej części Ligoty. Jego obwód wynosi około 3800 metrów. Jest położony na wysokości 285 m. n.p.m. Jest to park publiczny. Tereny parku zaczynają się od ul. Poziomkowej, Wczasowej i ul. Traktorzystów przecięte są ul. Studencką oraz Śląską. Obecnie właścicielem parku jest miasto Katowice. Tuż przy parku znajdują się akademiki studenckie Uniwersytetu Śląskiego. Również w pobliżu parku umiejscowiona jest biblioteka oraz zespół szkół “Elementarz”. W samym parku znajduje się Miejscowy Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku (MROiW). Od kwietnia 2006 roku organizowany jest cykl biegów przełajowych o nazwie Grand Prix MOSiR Katowice w trzech kategoriach wiekowych.
Do parku można dojechać z dworca PKS autobusem numer 812, 657 oraz 912. Na jego terenie usytuowane są korty tenisowe, tory deskorolkowe, basen ze zjeżdżalnią, tenis stołowy. W miesiącach letnich działa tu szkółka tenisowa. Park posiada amfiteatr na 800 osób, place zabaw oraz deptaki. Pod koniec maja obywa się tutaj coroczna impreza pod nazwą Święto Kwitnących Głogów. Nazwa święta związana jest z kwitnącymi o tej porze roku na różowo szpalerami głogów pośrednich rosnących przy ul. Mazowieckiej, Pomorskiej i Huculskiej.
Organizowana od 1995 roku przez Miejski Dom Kultury w Ligocie impreza przyjęła nieoficjalny charakter święta dzielnicy. Podczas trwania imprezy w ciągu dnia odbywa się parada uliczna mażoretek i orkiestr dętych oraz wiele innych atrakcji. Natomiast wieczorem występują zespoły muzyczne oraz organizowane są różne pokazy efektów świetlnych i połykaczy ognia. Tereny wokół parku charakteryzują się dosyć łagodnym klimatem, czystym powietrzem. O klimacie decydują przede wszystkim wpływy oceaniczne, a w mniejszym stopniu wpływy kontynentalne. Średnia roczna temperatura równa się 8°C. Średnia suma opadów wynosi około 770 mm. Park Zadole stanowi jeden z większych terenów zielonych w Katowicach. Jest to również trzeci pod względem wielkości park w Katowicach.
Historia
Park Zadole powstał na początku XX wieku z terenów Lasu Ligockiego. Początkowo należał do jednej z dzielnic Piotrowic. W latach 1906-1914 było to miejsce spotkań polskich chórów i zespołów muzycznych działających na tym obszarze. W roku 2005 rozpoczęto odbudowę tego parku. Zostały już odnowione place zabaw oraz deptaki. Aktualnie trwa modernizowanie reszty parku. Obecnie jest to park rekreacyjno-przyrodniczy.
Przyroda
Park Zadole jest doskonałym miejscem do obcowania z przyrodą. Ponieważ park ten powstał na terenach leśnych bardzo dobrze widoczna jest budowa warstwowa. W warstwie drzew możemy zaobserwować głównie gatunki liściaste takie jak: brzozy, sosny, kasztanowce i dęby, choć czasem można zauważyć jodły. W bardzo wysokim stopniu jest rozwinięta warstwa runa, w której rośnie m.in. pokrzywa zwyczajna, paprocie, borówki.
W warstwie podszytu występuje między innymi bez czarny oraz dzika róża. Bardzo rozwinięta jest również warstwa runa składająca się między innymi ze stokrotek, mniszka lekarskiego, zawilca gajowego. Na terenie parku Zadole znajdują się również stawy, przy których rosną m.in. rogatek sztywny i rdestnice pływające. Bliskość lasu powoduje możliwość zobaczenie dzikich zwierząt, które poszukują pożywienia takich jak: dziki, sarny, zające oraz wiewiórki. Na drzewach swoje gniazda zakładają szpaki oraz dzięcioły, można też zaobserwować wróble.
Ścieżka
Na terenie parku zostało wytyczonych osiem przystanków ukazujących osobliwości florystyczne oraz ciekawe obiekty rekreacyjne:
1. Dąb – posiada pień o grubości ponad 3 metrów i około 7,55 metra wysokości. Jest to jedno z wyższych drzew w tym parku.
2. Skatepark – znajduje się tam wiele atrakcji dla młodzieży, jest to jedyne takie miejsce w Ligocie i jej okolicach. Skatepark jest ogólnodostępny, dość duży, w jego skład wchodzi: minirampa, duża rampa, dwa boxy, dwa grind boxy, dwa rollingi i dwa zjazdy do rozpędzenia. Obiekt jest oświetlony, wokół stoją ławeczki, jest zadaszenie i stojak na rowery.
3. Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku – na jego terenie znajdują się cztery korty tenisowe, basen ze zjeżdżalniami, mały plac zabaw, tenis stołowy oraz bilard. Jest to wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku.
4. Plac zabaw - znajduje się tu kilka huśtawek, zjeżdżalnia, małe ścianki do wspinaczki itp. Obok placu zabaw znajdują się ławki oraz kamienne stoliki do gry w szachy i warcaby.
5. Mały plac zabaw - na jego obszarze występują dwie piaskownice, huśtawki oraz karuzela.
6. Amfiteatr – posiada 800 miejsc siedzących. Na jego scenie występowały zespoły takie jak: Budka Suflera, Lady Punk.
7. Klon – jego pień jest bardzo wygięty. Gałęzie z liśćmi sięgają aż do powierzchni ziemi.
8. Staw w parku Zadole – występują tu m.in. rdestnice pływające i rogatek sztywny. W szuwarach stawu zadomowiły się także kaczki krzyżówki.
Uwagi
Informacje o przebiegu projektu:
Po wybraniu parku wyruszyłyśmy do Zadola, aby dobrze się zapoznać z wybranym obiektem. Podczas spaceru zauważyłyśmy wiele ciekawych drzew, które naszym zdaniem powinny być uznane za pomniki przyrody. Następnie wytyczyłyśmy ścieżkę ukazującą najwspanialsze miejsca na obszarze parku Zadole. Kiedy przybyłyśmy do parku po raz drugi odbywała się właśnie impreza pod nazwą “Święto kwitnących Głogów”. Ostatniego dnia opisałyśmy przyrodę, historię oraz ścieżkę dydaktyczną parku.
Bibliografia
Portal wiedzy, http://www.wikipedia.pl maj, 2007;
Portal wiedzy, http://www.wikipedia.com, maj 2007;
Stanisław Cabała, Andrzej Czylok, Jan Duda, Bogdan Gądek, Adam Rostański, Józef Świerad, Barbara Tokarska-Guzik, Andrzej Tyc, Stanisław Wika, Zbigniew Wilczek, Wiesław Włoch Osobliwości przyrodnicze województwa Śląskiego, Górnośląska Oficyna Wydawnicza SA., Katowice, 1999 rok.
Autorzy
Autorem pierwotnej wersji opisu parku powstałej w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży" jest:
Zespół Szkół Katolickich
ul. Kobylińskiego 4
40-026 Katowice
Opiekun grupy:
mgr Bożena Kurzeja
Autorzy opisu:
Park im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach - Bartosz Tarnawski, Mikołaj Kostuś, Wojciech Hankiewicz, Teresa Skorupa, Katarzyna Suliga
Park rekreacyjny Zadole w Ligocie - uczniowie klasy I Ksi: Karolina Fagas, Magdalena Janota, Zofia Kołodziejczyk, Maria Kruczak, Małgorzata Matkowska.
Współpracujacy nauczyciele:
Ładowanie danych ...